Poznaj Zakopane
Zakopane leży w południowej Polsce i jest największym miastem w bezpośrednim sąsiedztwie majestatycznych Tatr. To najwyżej położona miejscowość w kraju. Nazywane jest stolicą Tatr oraz “zimową stolicą” Polski. Wspaniałe miejsce do wypoczynku przez cały rok.
Miasto leży w województwie małopolskim, na Pogórzu Spisko-Gubałowskim, w Rowie Podtatrzańskim oraz w Tatrach. Oddalone jest o około 100 km na południe od Krakowa. Jest to siedziba powiatu tatrzańskiego. Ma powierzchnię 84,26 km² i liczy ponad 27 tysięcy mieszkańców. Gospodarka oparta jest głównie na turystyce i pasterstwie. W jego granicach administracyjnych znajduje się znaczna część Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Zakopane jest fenomenalnie położone, na północy rozciąga się pasmo Gubałówki, a na południu nad miastem góruje śpiący rycerz, czyli Giewont. Występuje tu charakterystyczna góralska architektura. Wizytówką są tętniące życiem Krupówki z licznymi karczmami, restauracjami, pubami czy kawiarniami. To centrum narciarskie oraz doskonała baza wypadowa do wędrówek górskich. Jest to niezwykłe miasto z niepowtarzalną atmosferą i podhalańską kulturą, do którego chce się wracać.
Co warto zobaczyć w Zakopanem
Wizytówką i sercem miasta są Krupówki, zawsze pełne turystów. To właśnie tutaj znajdują się liczne góralskie karczmy, budki z oscypkami, sklepiki z pamiątkami czy dorożki. Na samym dole jest kościół parafialny Świętej Rodziny, a po drugiej stronie ulicy kolejka linowa na Gubałówkę, bardzo popularną atrakcję Zakopanego. Dalej wzdłuż deptaka położone są m.in. Muzeum Tatrzańskie czy Dworzec Tatrzański. W pobliżu Krupówek stoi dom do góry nogami. Możliwe jest zwiedzanie Zakopanego z przewodnikiem.
Pod koniec XIX wieku Zakopane stało się centrum kulturalnym. Odwiedzane lub zamieszkiwane przez takie sławy jak: Henryk Sienkiewicz, Stanisław Witkiewicz, Stefan Żeromski, Jan Kasprowicz, Przemysław Przerwa-Tetmajer, Karol Szymanowski, Stanisław Ignacy Witkiewicz i inni. Stanisław Witkiewicz był wielkim popularyzatorem stylu zakopiańskiego. W związku z czym warto zwiedzić m.in Willę Kolibę, Willę Okszę czy kaplicę na Jaszczurówce. Oprócz tego godne uwagi jest Muzeum Jana Kasprowicza w willi „Harenda” czy Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma”. Można też wybrać się na spektakl do Teatru Witkacego.
Ulica Kościeliska nazywana jest “żywym skansenem”- obfituje w liczną zabytkową, góralską i drewnianą zabudowę. Są tu dwa muzea stylu Zakopiańskiego oraz Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Przy cmentarzu znajduje się drewniany Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej i kaplica. Warto odwiedzić najstarszą, typowo góralską karczmę “U wnuka” i skosztować regionalnych specjałów.
Punktem charakterystycznym Zakopanego jest Wielka Krokiew, czyli największa skocznia narciarska w Polsce. Odbywa się tutaj wiele krajowych i międzynarodowych imprez sportowych. Wielką atrakcją, nie tylko dla dzieci, jest wjazd wyciągiem krzesełkowym na sam szczyt Wielkiej Krokwi.
Gdzie szukać rozrywki w Zakopanem?
Zakopane to doskonała baza wypadowa do wędrówek górskich. Tatry to piękne góry z wieloma atrakcyjnymi trasami o różnym stopniu trudności. Na początek można wybrać jakąś dolinę spacerową: Dolina Chochołowska (największa po stronie Polski), Dolina Kościeliska z jaskiniami, Dolina Strążyska.
Jedną z najbardziej znanych tras to ta na Morskie Oko, które jest symbolem polskich Tatr. Jest to największe jezioro tatrzańskie. Szlak rozpoczyna się w Dolinie Białczańskiej i spacer w jedną stronę trwa około 2,5 godziny. Będąc przy jeziorach, kolejną fantastyczną propozycją będzie wycieczka do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Tutaj z kolei zobaczysz m.in najdłuższe i najgłębsze jezioro tatrzańskie – Wielki Staw Polski czy Siklawę – największy wodospad tatrzański. W naszym serwisie można też znaleźć wycieczkę z przewodnikiem Doliną Gąsiennicową do Czarnego Stawu Gąsiennicowego. Widoki naprawdę zapierają dech w piersi - przekonaj się sam!
Możliwości na wyprawy górskie jest bardzo dużo. Kolejnym charakterystycznym punktem Zakopanego i Tatr jest Giewont, górujący nad miastem lub Kasprowy Wierch, na który można wejść lub wjechać kolejką linową. Nie brakuje też chętnych na zdobycie bardziej wymagających punktów takich jak Świnica, Rysy czy Orla Perć. Nie można też zapominać o pięknych Tatrach Zachodnich, w tym Czerwonych Wierchach.
Zakopane oferuje także mnóstwo atrakcji dla najmłodszych, ale nie tylko. Może to być przygoda na quadach w otoczeniu gór, a potem relaks w Aqua Parku. Jeśli lubisz przyrodę odwiedź Papugarnię i Myszogórd na Krupówkach lub Motylarnię na ulicy Galicy. Jeżeli to za mało, wybierz się na wycieczkę naukowo-przyrodniczą w Tatry pod opieką licencjonowanego przewodnika górskiego i eksperta w dziedzinie nauk o ziemi.
Dzieje Zakopanego
Zakopane powstało na mocy przywileju króla Stefana Batorego z roku 1578. W XII i XIII wieku Tatry z całym Podhalem były własnością królewską. W XVIII wieku odkryto w górach złoża złota, srebra, miedzi i rudy żelaza. W Kuźnicach i Kościelisku zbudowano huty żelaza.
Rozwój miejscowości rozpoczął się w drugiej połowie XIX. Wtedy właściwości klimatyczne Zakopanego zaczął popularyzować warszawski lekarz, Tytus Chałubiński. W 1886 r. zostało oficjalnie uznane za uzdrowisko. W 1889 roku ziemie te w drodze licytacji nabył hrabia Władysław Zamoyski. Był on znakomitym gospodarzem. Zmodernizował miasto, rozpoczął budowę kolei oraz stworzył podwaliny obecnego parku narodowego. Zaczęły tutaj osiedlać się takie sławy jak Helena Modrzejewska, Henryk Sienkiewicz czy Stanisław Witkiewicz. Tereny te odwiedzali pisarze, aktorzy, poeci, malarze,kompozytorzy i miłośnicy taternictwa. Zakopane otrzymało prawa miejskie 18.10.1933 roku.
W czasie II wojny światowej miasto zostało zajęte przez siły niemieckie i stało się punktem przerzutowym na Węgry. Część górali wstąpiła do proniemieckiej organizacji Goralenvolku. Przewodnicy tatrzańscy i inni wolontariusze kursowali między Zakopanem a Budapesztem w celu dostarczenia m.in meldunków i broni oraz przeprowadzenia ochotników, chcących przyłączyć się do organizowanej we Francji polskiej armii.
W roku 1997 Zakopane odwiedził Papież Jan Paweł II. Rocznie miasto odwiedza ponad 3 mln turystów.
* Kliknij w przycisk i wybierz dostępne połączenia lotnicze i autokarowe