Poznaj Amsterdam
Miano „Wenecji północy” Amsterdam zdobył ze względu na położenie – miasto jest bowiem poprzecinane kanałami, które przypominają nieco te, które znajdziemy w Wenecji. Brzegi poszczególnych fragmentów metropolii łączy ok. tysiąc mostów.
Stolicę Holandii zamieszkuje ponad 860 tys. osób. Miejscowość nad rzeką Amstel, od której wzięła swą nazwę: Amsterdam, czyli „tama na Amstelu”. Jest to miasto przemysłu i bankowości, mieszczące fabryki koncernów samochodowych i liczne banki. Jednocześnie nie brak tu skarbów kultury: muzeów, teatrów czy baletu.
Amsterdam jest również znany ze względu na dzielnicę czerwonych latarni, która pomimo swojej wątpliwej reputacji stała się wielką atrakcją turystyczną. Nic w tym dziwnego, gdyż miasto przez wieki stało się symbolem wolności osobistej.
Co warto zobaczyć w Amsterdamie
Głównym placem miasta, a zarazem miejscem, od którego wzięło swą nazwę, jest Plac Dam – którego nazwa nie odnosi się do kobiet, lecz do tamy na rzece Amstel. Leży nieopodal dworca kolejowego i zaskakuje przestronnością. Rynek jest obszerny i otoczony zabytkowymi kamienicami, zaś najważniejszym obiektem przy nim położonym jest pałac królewski.
Po porcję kultury warto udać się do licznych muzeów, z których najważniejszym jest Rijksmuzeum. To muzeum narodowe, uznawane za jedne z najważniejszych na kontynencie. Gromadzi dzieła najsłynniejszych holenderskich twórców, choć ci mają także obiekty im poświęcone – takie jak Muzeum Van Gogha czy Dom Rembrandta (będący jednocześnie rekonstrukcją prawdziwego domu artysty).
Warto zobaczyć także Dom Anny Frank, czyli kamienicę, w której podczas wojny ukrywała się wraz z rodziną młoda Żydówka, autorka poruszającego pamiętnika, zadenuncjowana i umieszczona w obozie koncentracyjnym.
Gdzie szukać rozrywki
Ze względu na zróżnicowanie atrakcji Amsterdam świetnie zwiedza się w ramach zorganizowanych wycieczek, takich jak przedstawione poniżej – możliwe do zarezerwowania w naszym serwisie.
Amsterdam Młodzieżowy to wycieczka typu city break, w której podczas dwóch dni można zobaczyć targ kwiatowy, Plac Rembrandta czy dzielnicę czerwonych latarni. To prawdziwie przekrojowa podróż przez miasto, która pokazuje i jego historyczne, i współczesne oblicze.
"Rejs kanałami Amsterdamu" - Odkryj historię miasta od średniowiecznych początków do rozkwitu czasów Złotego Wieku i zwiedzaj atrakcje znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Dostępne są także wycieczki typu „festiwal tulipanów”, które pozwalają zwiedzić ogród kwiatowy i zobaczyć – oraz powąchać – dziesiątki rodzajów tych pięknych kwiatów. Można je podziwiać w ogrodzie Keukenhof, gdzie rośnie ponad siedem milionów kwiatów.
Wreszcie, warto rozważyć wybór wycieczki Holenderskie Trio, której nazwa odnosi się do zabytków, kwiatów oraz… serów! Oprócz Amsterdamu i ogrodu Keukenhof, zobaczyć można miasteczko Alkmaar, gdzie odbywają się targi serowe, a także w pobliżu którego mieszczą się fabryki holenderskiego przysmaku. Oczywiście przewidziano degustację.
Dzieje Amsterdamu
Pierwsi osadnicy założyli osiedle u brzegów Amstelu w XIII wieku. Wioska błyskawiczni się rozrosła, a po zbudowaniu tamy szybko przekształciła się w centrum handlu i rybołówstwa. Wkrótce amsterdamczycy otrzymali przywilej połowu i handlu nieobjętych podatkami, co spowodowało rozkwit miasta.
Na przełomie XVI i XVII w. Amsterdam wysyłał już statki szlakami handlowymi do Indii, a wkrótce, dzięki większościowym udziałom, w praktyce przejął Kompanię Wschodnioindyjską. Wkrótce wybudowano amsterdamskie kanały oraz kościoły protestantów, i pomimo strat związanych z konfliktami z Anglią i Francją, odzyskało handlowy rezon i stało się prawdziwą lokalną potęgą.
Jak wiele miast europejskich, Amsterdam ucierpiał podczas drugiej wojny światowej, lecz tuż po niej był miejscem rewolucji kulturalnej. Powszechna tolerancja i akceptacja używek oraz różnych spojrzeń na seksualność sprawiła, że Amsterdam stał się celem wypraw zwłaszcza młodych turystów. Dziś stolica Holandii jest centrum przemysłu i finansów, w którym nie brakuje miejsc do zwiedzania i zabawy.
Tanie loty do Amsterdamu trwają około dwie godziny i są oferowane przez takie linie jak: Transavia, Eurowings KLM oraz LOT. Bilet kosztuje ok. 200 zł. Możliwy jest także wybór lotu z przesiadką. To opcja, nad którą warto się zastanowić, ponieważ często takie bilety okazują się tańsze od połączeń bezpośrednich.
Przejazd autokarem z Warszawy do Amsterdamu trwa od 18 do 20 godzin. U celu podróży pojazdy zatrzymują się przy dworcu autokarowym. Połączenia oferuje głównie przewoźnik SINDBAD i Flixbus. Przewóz odbywa się na pokładzie autokarów klasy lux, wyposażonych w toaletę, ekrany do wyświetlania filmów i rozkładane siedzenia.
* Kliknij w przycisk i wybierz dostępne połączenia lotnicze i autokarowe