Poznaj Miasto
Zadar to piąte co do wielkości miasto Chorwacji. Podobno to tutaj są najpiękniejsze zachody słońca w całej Dalmacji. W 2016 roku Zadar został wyróżniony tytułem „Najlepszej Europejskiej Destynacji”.
Miasto leży nad Morzem Adriatyckim. Ma powierzchnię 194 km² i liczy około 80 tysięcy mieszkańców. To centrum gospodarcze oraz kulturalne północnej Dalmacji. Posiada duży port morski, port rybacki, marinę jachtową i międzynarodowe lotnisko. Zadar to miasto morza i słońca, z historią sięgająca 3000 lat z niezwykle cennym dziedzictwem kulturowym.
Znany jest z przepięknej starówki oraz z niezwykłych organów morskich. Zarówno w mieście, jak i na przedmieściach jest wiele urokliwych plaż. Leży blisko przepięknych parków narodowych, takich jak Kornati czy Krk. Czyni to z Zadaru świetną wakacyjną bazę wypadową.
Co warto zobaczyć?
Zabytki Zadaru to zarówno okres antyczny, średniowiecze, jak i renesans. Rzymskie panowanie odcisnęło tutaj swoje znaczne piętno. Główną atrakcją Zadaru, zwanego “małym Rzymem” jest Stare Miasto, leżące na półwyspie, zamkniętym między ulicami biegnącymi wzdłuż dwóch nabrzeży. Można zwiedzić je samodzielnie bądź z przewodnikiem. Zadarska starówka to magiczne miejsce, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Prowadzi tu kilka bram. Najbardziej charakterystycznym obiektem jest kościół św. Donata z IX wieku, który sąsiaduje z katedrą św. Anastazji. Kościół św. Donatana jest symbolem miasta. Organizowany jest tutaj festiwal muzyki poważnej – “Wieczory Muzyczne w Kościele św. Donata“.
Na placu zwanym Zeleni Trg znajdziemy największe rzymskie forum we wschodniej części Adriatyku. Forum, czyli rzymski rynek. Do dziś najlepiej zachowały się schody, dwie dekoracyjne kolumny oraz kamienny chodnik. Spora część forum znajduje się dzisiaj pod fundamentem pobliskiego kościoła św. Donata. Obok Forum jest Muzeum Archeologiczne.
Warto odwiedzić Narodni trg, czyli Plac Ludu. W średniowieczu był to główny plac w mieście, a obecnie jest to centrum życia towarzyskiego z licznymi lokalami. Znajdują się tu m.in. XVIII-wieczna Wieża Zegarowa, wenecka Loggia oraz niewielki kościół św. Wawrzyńca z XI wieku.
Gdzie szukać rozrywki?
Znaną i interesującą atrakcją turystyczną Zadaru są morskie organe na północno-zachodniej stronie deptaku. Składają się z 35 rur o różnych długościach i szerokościach, osadzonych pod kamiennymi schodami zadarskiej promenady. W każdej z rur osadzone są gwizdki, które odgrywają siedem akordów w pięciu tonacjach. W momencie kiedy fala wtłacza do rur wodę z gwizdków, wydobywa się dźwięk. W połączeniu z magnetycznym zachodem słońca jest to magiczne doświadczenie. Obok organów znajduje się instalacja imitująca układ słoneczny o nazwie Pozdrav Suncu.
Część wypoczynkowa, zwana Borik to centrum rozrywkowo-wypoczynkowego życia Zadaru. Plaża o tej samej nazwie jest największą w mieście i została odznaczona Błękitną Flagą. Region słynie z produkcji doskonałych win białych i czerwonych. Dalmacja znana jest z produkcji likieru wiśniowego, Maraschino. Na targu w pobliżu bramy św. Rocha można kupić świeże ryby i owoce morze. Do tego warzywa, owoce, oliwę, orzechy w miodzie i uczta gotowa.
Miasto to idealna baza wypadowa do odbycia fantastycznych wycieczek. Okolice Zadaru słyną z malowniczych plaż, parków, gór, jezior i wodospadów. Wycieczka do Parku Narodowego Jezior Plitwickich, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO to doskonały wybór. Ten okazały obszar, nazywany ,,ogrodem diabła’’ to zbiór 16 połączonych kaskadowo jezior odseparowanych trawertynowymi groblami. Kolejna propozycja to jednodniowa wycieczka do Parku Narodowego Krk. Zobaczysz tutaj m.in. słynne wodospady Krk - Skradinski Buk, jeden z głównych symboli Chorwacji.
Będąc w Zadarze koniecznie trzeba wybrać się choć w jeden rejs, a wybór jest przeogromny: wycieczka z przewodnikiem na plaże Sakarun, rejs do Parku Narodowego Kornati, jednodniowy rejs do Parku Krajobrazowego Telaščica, 4-godzinny rejs jachtem po wyspach Zadaru. Każda opcja jest warta uwagi, więc zdecydować trzeba samodzielnie.
Dzieje Zadaru
Na terenie dzisiejszego Zadaru istniała osada iliryjskiego plemienia Liburnów ( IX w. p.n.e. - 59 p.e.) 300 lat później miasto, nazywane wówczas Jadrea, znalazło się pod panowaniem rzymskim. Po rozpadzie Imperium Rzymskiego Zadar stał się stolicą zarządzanej przez Bizancjum Dalmacji. W średniowieczu miał on status wolnego miasta i dopiero w X w. uznał zwierzchność królów chorwackich. Od 1202 roku znajdował się pod panowaniem weneckim i wtedy nastąpił bogaty rozwój życia kulturalnego. Następnie znalazł się w granicach habsburskiej Austrii.
Po I wojnie światowej stał się włoską eksklawą. W okresie II wojny światowej Zadar był stolicą powiększonych terytoriów włoskich w Dalmacji. Wtedy też odkryto historyczne oblicze miasta sprzed 3000 lat. W październiku 1944, po wycofaniu wojsk niemieckich i ucieczce włoskich urzędników, Zadar zajęli partyzanci jugosłowiańscy. Od 1947 oficjalnie znalazł się w granicach Jugosławii, a od 1991 Chorwacji.
Port lotniczy w Zadarze znajduje się w miejscowości Zemunik Donji, około 7 km na wschód od centrum miasta. Lot bezpośredni trwa około 2 godziny. Więcej jest opcji z jedną przesiadką. Skorzystaj z wyszukiwarki lotów i zarezerwuj najtańszy bilet lotniczy do Zadaru.
Retman i Globtourist mają w ofercie sezonowe bilety autokarowe do Zadaru z kilku miast w Polsce. Kursy są od kwietnia do końca września. Wyjazdy są w piątki, a powroty w soboty. Bilet dwustronny kosztuje niecałe 500 zł.
Jak na typowe miasto turystyczne jest tu bardzo dobrze rozwinięta baza noclegowa z hotelami, apartamentami i kempingami. Można zamówić nocleg w centrum lub na obrzeżach w pobliżu plaż.
* Kliknij w przycisk i wybierz dostępne połączenia lotnicze i autokarowe