Poznaj Wenecję
Adriatyk, kanały, gondole i zabytkowe kamienice. Wenecję na pewno widziałeś niejednokrotnie w telewizji czy kinie, ale widzieć a być tam to coś całkiem innego.
Wenecja to miasto w północnej części Włoch, położone u wybrzeży Morza Adriatyckiego, przy Lagunie Weneckiej. Liczy 260 tys. mieszkańców i rozciąga się na powierzchni 415 km², z czego ponad jedną trzecią stanowią wody. Przecinające miasto kanały stanowią jego wizytówkę, ale jednocześnie zagrożenie, gdyż podmywają i niszczą budynki – z czym władze miasta nieustannie walczą.
Miasto ponadto słynie z kościołów i muzeów, a także dorobku muzycznego. Mówi się, że to kolebka opery: Wenecja była pierwszym miastem, w którym każdy mógł zapłacić za możliwość obejrzenia występu, a rozkwitła dzięki temu turystyka teatralna sprawiła, że kolejne teatry powstawały jeden po drugim.
Dziś Wenecja jest uważana za miasto zakochanych i marzycieli. Odwiedź ją i poczuj jej niezwykłą atmosferę.
Co warto zobaczyć
W Wenecji sam spacer wiekowymi uliczkami zapewnia więcej kulturalnych doznań niż niejedna wizyta w muzeum. Nie musisz jednak ograniczać się do patrzenia z zewnątrz.
Jednym z najważniejszych obiektów historycznych w mieście jest Pałac Dożów. Trudno uwierzyć, że ten ogromny, piękny, pełen łukowych sklepień i fresków budynek powstał jako prosta drewniana twierdza, i dopiero z czasem został przebudowany do obecnej postaci. Rezerwując bilet w naszym serwisie, będziesz mógł zwiedzić go bez kolejki.
Wartych uwagi miejsc jest w Wenecji bardzo wiele: od przepięknego i ogromnego Placu św. Marka, przez wnętrze Bazyliki św. Marka, aż po poświęcone kulturze Wenecji Muzeum Dożów. Polecamy ponadto Muzeum Leonarda da Vinci, w którym prezentowane są maszyny skonstruowane według projektów wynalazcy, oraz muzeum Peggy Guggenhein, gromadzące m.in. dzieła Picassa i Pollocka.
Gdzie szukać rozrywki
Wenecja jest tak niezwykłym miastem, że samo poruszanie się po nim jest wielką atrakcją. Półgodzinny rejs gondolą czy tramwajem wodnym to świetna rozrywka na pogodne dni.
Jeśli interesują cię dalsze wyprawy, polecamy rejs po Lagunie Weneckiej, w ramach którego zwiedzisz wyspy Murano, Torcello i Burano. Wycieczka oczywiście odbywa się pod okiem przewodnika, który opowiada o historii każdego z miejsc.
Obowiązkowym punktem wycieczki do Wenecji jest dzielnica Rialto: miejsce, wokół którego rozrosło się wielkie miasto. Na jej wąskich uliczkach i licznych mostach możesz najwyraźniej poczuć charakterystyczną wenecką atmosferę. Tu też masz szansę kupić tradycyjne, bogato zdobione wenecki maski, które już w średniowieczu noszono dla zachowania prywatności i ozdoby.
Podróżujesz z dziećmi? Zabierz je na karnawał, podczas niemal każdy nosi kolorową maskę. Zabawa zaczyna się w drugiej połowie lutego. Maluchy na pewno pokochają też tradycyjną włoską pizzę, serwowaną w licznych rodzinnych restauracjach.
Dzieje Wenecji
Początki Wenecji owiewa mgiełka tajemnicy. Choć nie ma na to zachowanych dowodów, historycy spekulują, że miasto założyli w V w. Rzymianie uchodzący przed najeżdżającymi ich ziemie Hunami.
Wenecja funkcjonowała jako państwo-miasto – najdłużej funkcjonująca republika w historii ludzkości. Zarządzał nią doża, czyli książę. Szybko stała się ośrodkiem handlu oraz kultury, a przez pewien okres, ok. XIII w., była wręcz mocarstwem dysponującym flotą handlową złożoną z ponad trzech tysięcy statków. W Wenecji powstał pierwszy powszechnie dostępny teatr, zaś na wystawiane tu opery przybywali widzowie z zagranicy.
Niestety, znaczenie miasta stopniowo malało. Trzykrotnie jego ludność zdziesiątkowała epidemia dżumy. Po zdobyciu przez Napoleona w końcówce XVIII w. i podpisaniu Pokoju w Campo Formio Wenecja została przyłączona do Austrii, ale już niedługo później stała się częścią Królestwa Włoch. Po jeszcze jednym, krótkotrwałym okresie odzyskanej niepodległości ostatecznie stała się częścią Włoch.
* Kliknij w przycisk i wybierz dostępne połączenia lotnicze i autokarowe