Bieszczady to góry niezwykle wdzięczne i przyjazne turystom. Choć wciąż dzikie, zachęcają niespotykanymi w innych częściach Polski krajobrazami, charakterystyczną fauną i florą, naturalnymi, pierwotnymi lasami i umiarkowanym, ciepłym klimatem. Latem to raj dla spacerowiczów, zimą mroźna kraina uwielbiana przez narciarzy. Bieszczady kryją w sobie mnóstwo atrakcji, a należą do niech niewątpliwie tutejsza kultura i różnorodność.
Co warto zwiedzić w Bieszczadach? Dokąd się wybrać, jakich miejsc nie wolno przegapić? Podpowiadamy: Bieszczady to góry, które nie bez powodu stały się absolutnie wyjątkowym regionem turystycznym, dlatego wybór zależy od tego, jakie aktywności należą do naszych ulubionych. W Bieszczadach można bowiem robić niemal wszystko: zimą skorzystać z oferty narciarskiej (głównie w niższych partiach gór), latem spacerować lub odpoczywać nad Soliną, a przez cały rok poznawać bieszczadzką kuchnię i kulturę. Lista atrakcji czekających w Bieszczadach jest naprawdę długa.
Bieszczady: w góry czy nad wodę?
Jeśli góry to Twój pierwszy strzał, najpewniej szukasz ciekawych szlaków i tras biegnących malowniczymi połoninami. Tutaj właściwie każdy kierunek jest dobry, choć najpopularniejszy to oczywiście Tarnica, najwyższy szczyt polskich Bieszczadów, mierząca 1346 m n.p.m.. Wspinaczka się opłaca: wspaniałe widoki rozciągają się i na polską, i na ukraińską stronę pasma, a sięgają aż Gorganów nazywanych najdzikszymi górami całej Europy.
Na Połoninie Wetlińskiej czekało dotąd Schronisko PTTK Chatka Puchatka. Słynne już, bo najwyżej położone schronisko w Bieszczadach, kiedyś nosiło inną nazwę – Tawerna. Powstało po II wojnie światowej i początkowo służyło celom obserwacyjnym. Prowadzą do niego Główny Szlak Beskidzki, Przełęcz Wyżna i Wetlina. Obecnie Chatka Puchatka jest wprawdzie w trakcie przebudowy, ale władze Bieszczadzkiego Parku Narodowego zapraszają do internetowych wizyt za pośrednictwem wirtualnego spaceru 3D.
Bieszczadzkie połoniny wyróżnia przede wszystkim niezwykła rzeźba terenu pełna nieskażonej jeszcze przyrody. Szczególnie latem trasy są przystępne, a odwiedzający najchętniej wybierają Wetlinę, z której na połoniny można się dostać najłatwiej i najszybciej. Dwie najpopularniejsze to połonina Caryńska i Wetlińska – te górskie łąki są idealnym punktem do obserwowania okolicy, ale i same w sobie stanowią ogromną atrakcję.
Dzika głusza czy tętniące życiem turystyczne miejscowości?
W Bieszczadach znajdziesz miejsca, w których cisza i spokój są wręcz niespotykane. Jednym z takich punktów jest Dwernik, niewielka miejscowość nad potokiem Dwernik, położona w Dolinie Sanu. Łatwiej tu o agroturystykę niż o hotel, a Dwernik jest wprost stworzony dla wszystkich tych, którzy chcą po prostu odpocząć w otoczeniu natury. Cały Park Krajobrazowy Doliny Sanu pozbawiony jest turystycznego zgiełku, który może za to pojawić się nad Zalewem Solińskim.
Solina cieszy się największą popularnością wśród odwiedzających ten region. Dzieje się tak ze względu na obecność Jeziora Solińskiego i zapory – wszystkie okoliczne miejscowości przyciągają turystów spragnionych wodnych rozrywek. Miasteczka są doskonale przygotowane dzięki bogatej bazie noclegowej i gastronomicznej, na urlopowiczów czekają tu również pamiątki i atrakcje dla dzieci. Można uprawiać sporty wodne, wypożyczyć kajak czy łódkę, zwiedzić zaporę lub skorzystać z jednej z plaż.
Bieszczady to przede wszystkim górskie scenerie, ale przyjeżdżając w te strony można wybrać się również na wycieczkę miejskimi szlakami – choćby w Sanoku, gdzie nie brak śladów dawnej architektury, muzeów i historycznych obiektów. Charakterystycznym elementem bieszczadzkiej kultury i architektury są cerkwie. Kilka z nich cieszy się dużym zainteresowaniem – to sakralne obiekty zabytkowe i zwyczajnie piękne budynki. Warto odwiedzić cerkwie w Michniowcu, w Smolniku nad Sanem, w Bystrem czy Hoszowie.
Nietuzinkowe atrakcje, niepowtarzalne panoramy
Na obszarze Bieszczadzkiego Parku Krajobrazowego znajdują się ośrodki dydaktyczne i muzea przyrodnicze z kolekcjami, jakich nie spotkamy w żadnej innej części Polski. Faunę i florę Bieszczadów można podziwiać np. podczas rowerowej wycieczki lub pieszych wędrówek, a także korzystając z Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. Ta kolej wąskotorowa kursuje dolinami Majdanu, do Przysłupia i do Balnicy pod słowacką granicą, i może okazać się zbawienna, jeśli w Bieszczady wybieramy się z dziećmi.
To tylko niektóre z możliwości, jakie przed Tobą, gdy zdecydujesz, że to właśnie w tutaj spędzisz swój urlop.
Szukasz noclegu? Zajrzyj na stronę rezerwacji noclegów w Bieszczadach, wybierz najwygodniejszą opcję i ruszaj w drogę!
Propozycje naszych partnerów
Pensjonat Szeptucha znajduje się w Polańczyku, 100 metrów od Jeziora Solińskiego. Obiekt ten oferuje klasycznie urządzone pokoje z bezpłatnym bezprzewodowym dostępem do Internetu oraz balkonem z widokiem na jezioro i góry. Wyposażenie pokoi obejmuje telewizor z płaskim ekranem. W pokojach Goście znajdą również łazienkę z prysznicem i ręcznikami. Pensjonat Szeptucha dysponuje ogrodem z placem zabaw i sprzętem do grillowania. Do dyspozycji Gości jest również taras. Dostępne w pensjonacie udogodnienia obejmują także zaplecze sportów wodnych, wypożyczalnię rowerów, punkt informacji turystycznej i przechowalnię bagażu. Śniadanie w formie bufetu serwowane jest w restauracji. Pensjonat usytuowany jest w odległości 15 km od ośrodka Lesko-Ski w miejscowości Weremień. Ustrzyki Dolne położone są w odległości 25 km od pensjonatu Szeptucha, a od miasta Solina obiekt dzieli 2,5 km.
Obiekt Domki w Bieszczadach znajduje się w miejscowości Polańczyk. Goście mogą bezpłatnie korzystać z WiFi. Do dyspozycji Gości w obiekcie Domki w Bieszczadach jest domek z 4 sypialniami, ogrodem, tarasem i kuchnią. Dla dzieci przygotowano plac zabaw. W okolicy panują doskonałe warunki do uprawiania rozmaitych form aktywnego wypoczynku, w tym turystyki rowerowej i wędkowania. Na miejscu znajduje się bezpłatny parking. W okolicy warto odwiedzić Jezioro Solińskie, oddalone od obiektu o 300 metrów.
Hotel Zefir jest położony nad brzegiem Jeziora Solińskiego. Oferuje on przytulnie urządzone pokoje z bezpłatnym WiFi. Na miejscu do dyspozycji Gości jest też spa i całoroczny basen. W każdym pokoju znajduje się łazienka i telewizor, a wybrane dysponują ponadto balkonem z widokiem na góry lub jezioro. Zaplecze rekreacyjne obejmuje saunę, rosyjską banię oraz wannę z hydromasażem na świeżym powietrzu. Na miejscu można również zagrać w bilard. Dla dzieci przygotowano plac zabaw. W hotelowej restauracji serwowane są dania kuchni tradycyjnej i regionalnej. Hotel zlokalizowany jest 1 km od centrum Polańczyka. Na miejscu zapewniono bezpłatny prywatny parking. Jezioro Solińskie oddalone jest o 200 metrów.