Etiopia leży we wschodniej Afryce, na płaskowyżu przeciętym Rowem Abisyńskim. Zwana kolebką ludzkości z licznymi stanowiskami archeologicznymi, jest najstarszym niepodległym państwem na kontynencie, z bogatą historią sięgającą 3000 lat. Jest to jedyny kraj w Afryce, który poza II wojną światową, nigdy nie uległ kolonizatorom. Można zwiedzić tu wiele historycznych miast i budowli, w tym Lalibelę, Harar Jugol czy kompleks zamków w Gonder. Stolica Addis Abeba to jedno z najwyżej położonych miast na globie. Etiopia to kraj wieloetniczny i wielokulturowy oraz jeden z najstarszych chrześcijańskich narodów na świecie.
To miejsce z unikatową przyrodą i zróżnicowanym krajobrazem. Kraj w większości pokryty jest wyżynami i górami. Jedyne nizinne tereny występują na wschodzie. Przepiękne etiopskie góry nazywane są Dachem Czarnego Lądu i Tybetem Afryki. Tropikalny klimat łagodzony jest dużymi wysokościami. Co za tym idzie, świat roślin i zwierząt także jest bardzo różnorodny. Etiopia ma aż kilkanaście obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zarówno przyrodniczych jak i historycznych. Nie jest to często wybierany kierunek przez turystów, ale ma wiele do zaoferowania. Od bogatej historii i kultury, po zjawiskową przyrodę i urozmaicony krajobraz.
Wybierz coś dla siebie z najlepszych atrakcji Etiopii
- Stolicą i największym miastem Etiopii jest Addis Abeba. Leży w centrum kraju na wysokości około 2400 m n.p.m. u stóp wygasłego wulkanu Entoto. Warto zobaczyć Mauzoleum Menelika, Katedrę św. Jerzego czy Katedrę Trójcy Świętej. W Muzeum Narodowym Etiopii znajduje się kopia szkieletu kobiety - pramatki ludzkości, którego wiek szacowany jest na 3,5 miliona lat. Wyjątkowym miejscem jest Mercato, największy w skali całej Afryki targ pod gołym niebem, gdzie warto kupić m.in. świetną kawę. Ze wzgórza Entoto można podziwiać panoramę całego miasta.
- Lalibela to święte miasto Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego. Główną atrakcją, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO jest 11 wykutych w skale monumentalnych kościołów. Każdy jest wyrzeźbiony z jednego bloku granitu z dachem na poziomie gruntu. To mistyczne i tajemnicze miejsce emanuje spokojem i przyciąga wielu turystów. Kompleks składa się z dwóch części, północno-zachodniej oraz południowo-wschodniej. Warto zwiedzić ten cud archeologiczny z przewodnikiem.
- Aksum to kolejne święte miasto Kościoła Etiopskiego, założone około V wieku p.n.e. Było stolicą królestwa Aksum, czyli pierwszego państwa etiopskiego. Ze względu na swoją wartość historyczną zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Kaplicy Tablic przechowywana jest Arka Przymierza, która według przekazów została przywieziona z Izraela przez pierwszego króla Etiopii Menelika I - syna królowej Saby i Salomona. Znajduje się tu Obelisk z Aksum, czyli monolityczna stela o wysokości 23 metrów i wadze ponad 100 ton, wzniesiona w około IV wieku.
- „Afrykański Camelot”, tak właśnie określany jest kompleks zamków w Gonder w północnej części kraju, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W tej dawnej stolicy Cesarstwa Etiopii w XVII i XVIII wieku rezydowali cesarze. Jest to imponujący obszar, w skład którego wchodzą zamki, pałace, kościoły i inne zabudowania. Najbardziej znaną budowlą twierdzy Fasil Ghebbi jest zamek Fasilidesa. Natomiast kilka kilometrów dalej znajdują się łaźnie, w tym słynne łaźnie Fasilidesa. W północno-zachodniej części miasta leży popularna świątynia Debre Birhan Selassie. Cały kompleks to jedna z głównych atrakcji Etiopii, chętnie odwiedzana przez turystów.
- Kotlina Danakilska to depresja położona w północnej Etiopii, południowo-wschodniej Erytrei i zachodnim Dżibuti. Leży na dnie Wielkiego Ryftu Wschodnioafrykańskiego i jest jednym z najbardziej aktywnych wulkaniczne obszarów na Ziemi. Zdaniem naukowców jest to najbardziej ekstremalne miejsce na globie. Nie przypomina niczym krajobrazów znanych na Ziemi. W jej centrum znajduje się Pustynia Danakilska z polami zastygłej, czarnej lawy. W sercu depresji leży fenomenalny wielokolorowy wulkan Dallol. Kratery są wypełnione kolorowymi gorącymi basenami solankowymi. Jest to też źródło soli dla tubylców. Ten magiczny, jedyny w swoim rodzaju obszar to najcieplejsze miejsce na globie.
- Park Narodowy Semien o powierzchni 220 km² położony jest w regionie administracyjnym Amhara. Obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Park chroni unikalny krajobraz gór Simien oraz jego florę i faunę, której około 50 procent stanowią endemity. Obszar obejmuje lasy górskie. Wysokie partie porastają wrzośce drzewiaste i trawy. Rozległe płaskowyże i szczyty o płaskich wierzchołkach z jarami i wąwozami robią niesamowite wrażenie. Najwyższe szczyty to: Ras Daszan (4543 m n.p.m.), Biuat (4437 m n.p.m.) i Abba Jaried (4460 m n.p.m.). Na terenie parku można zobaczyć wiele dziko żyjących zwierząt, takich jak lamparty, karakale stepowe, dżelady brunatne, pawiany oliwkowe czy gerezy. Wizytówką parku są koziorożce abisyńskie, które występują niemal wyłącznie tylko na tym obszarze.
- W Dolinie rzeki Auasz, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się jedno z najważniejszych skupisk stanowisk paleontologicznych w Afryce. Zlokalizowane są w środkowym biegu rzeki. Odkryto tu szczątki dawnych przedstawicieli rodzajów Ardipithecus, Australopithecus oraz Homo. Najstarsze odkryte szczątki mają około 4 milionów lat. To odkrycie dostarczyło dowodów ewolucji człowieka, które zmieniły koncepcję historii ludzkości. A w 1974 roku odtworzono słynną Lucy - pramatkę ludzkości, która była istotą dwunożną, o małym mózgu i dużej twarzy.
- Dolina rzeki Omo w pobliżu jeziora Turkana to kolejne z licznych miejsc w Etiopii, gdzie znajdują się ważne stanowiska archeologiczne, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Odkryto tu m.in. skamieniałe szczątki kopalnych hominidów (australopitek, Homo habilis, Homo erectus), a także dowody pradawnej kultury, czyli prymitywne narzędzia kultury olduwajskiej. Park Narodowy Omo zachwyca malowniczymi krajobrazami, dzikimi zwierzętami oraz wioskami z kolorowymi plemionami.
- Tys Ysat to popularna atrakcja Etiopii. Nazwa oznacza dymiącą wodę. Jest to piękny wodospad na Nilu Błękitnym w północnej części kraju. Uchodzi za drugi co do wielkości w Afryce. Składa się z czterech głównych strumieni i robi niesamowite wrażenie. Jest to miejsce jak z bajki - spienione wody Nilu Błękitnego pośrodku bujnej soczysto zielonej roślinności. A niedaleko znajduje się najstarszy most w całej Etiopii.
- Krajobraz Kulturowy Konso to kolejne miejsce wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to pustynny teren o powierzchni 55 km kwadratowych, położony na płaskowyżu w regionie Konso. Na tym obszarze od ponad 400 lat trwa żywa tradycja kulturowa. Miejscowa ludność kultywuje wspólne wartości, tradycje i sposób życia. Lud Konso znany jest z uprawy pól tarasowych oraz budowy drewnianych stel. Obiekt obejmuje antropomorficzne, drewniane posągi, ukazujące wybitnych członków społeczności i wydarzenia z ich odważnego życia. Miasteczka czy wioski są uporządkowane i estetyczne. Osady są gęsto zabudowane i najczęściej lokowane na szczytach wzgórz, otoczone kamiennymi murami do 2 metrów wysokości. Masz wrażenie, że czas w Konso zatrzymał się w miejscu.