Góry Stołowe leżą na polsko-czeskiej granicy i są świetnym kierunkiem dla wszystkich tych, którzy chętniej wybierają łagodne i przystępne trasy. Warto wybrać się tu dla niezwykłych widoków, jakich nie spotkamy w żadnej innej części Polski - tak fantazyjne kształty głazów i skalne labirynty sprawiają, że krajobraz Gór Stołowych jest naprawdę wyjątkowy, a szlaki przyjazne nawet najmłodszym i początkującym piechurom.
Najbardziej rozpoznawalnym szczytem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki (sięgający 919 metrów wysokości), do którego prowadzi droga wiodąca przez najciekawsze skalne rzeźby i tunele. Jest on też punktem na planie Głównego Szlaku Sudeckiego (czerwonego), przechodzącego od Kudowy-Zdroju przez Błędne Skały, Skalne Grzyby aż do Wambierzyc. Tym samym szlak przebiega przez najpopularniejsze w okolicy górskie atrakcje i uzdrowiskowe miasto, które cieszy się uznaniem wśród turystów i kuracjuszy.
Szlaki turystyczne Gór Stołowych
Część pasma została objęta ochroną Parku Narodowego Gór Stołowych, gdzie stworzono trzy rezerwaty. Dwa z nich, czyli „Szczeliniec Wielki” i „Błędne Skały” są dostępne dla odwiedzających, którzy mogą podziwiać tutejsze panoramy. Szlaków turystycznych w okolicy jest wiele i każdy na pewno znajdzie tu dla siebie odpowiednią trasę, bo są one nie tylko optymalnie przygotowane, ale i zróżnicowane pod względem czasu potrzebnego do ich pokonania i stopnia trudności.
Góry Stołowe są miejscem wręcz stworzonym do uprawiania wspinaczki. Dla amatorów tego sportu udostępniono specjalne obszary na terenie pasma, m.in. ściany Szczelińca Wielkiego, Radkowskie Skały czy Filary Skalne. Nie brak tu również tras rowerowych, a do wielu ciekawych punktów można dotrzeć samochodem. Jedną z popularnych dróg jest tzw. Droga Stu Zakrętów, która biegnie przez szczytowe partie gór – dostępna dla aut, rowerzystów i motocyklistów, ciągnie się serpentynami przez Radków, Karłów i Kudowę-Zdrój, ukazując spektakularne krajobrazy i niezliczone atrakcje skalne.
Szlaki rowerowe w Górach Stołowych sięgają także strony czeskiej, dlatego warto skorzystać z okazji do zwiedzenia tej części pasma. Dostępne są cztery międzynarodowe trasy rowerowe prowadzące do trzech różnych przejść granicznych, w Polsce działa też Trasa Szczeliniec, która w całości mieści się w granicach Parku Narodowego Gór Stołowych. Góry Stołowe oferuje szerokie możliwości aktywnej turystyki, ale w wydaniu niezwykle dogodnym nawet dla rodzin z małymi dziećmi.
Dokąd na wycieczkę?
Nie tylko same Góry Stołowe, ale i cały region są bardzo chętnie odwiedzane – oprócz turystyki pieszej czy rowerowej, wspinaczki i narciarstwa biegowego, można skorzystać tu z szerokiej oferty uzdrowiskowej. W okolicy leżą bowiem jedne z najpopularniejszych uzdrowisk kłodzkich: Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój czy Duszniki, a każde z nich słynie z innych kuracji. Co więcej, miejscowości te są atrakcyjne też ze względu na ich architekturę i historię. Łatwo połączyć relaksujący pobyt w uzdrowisku ze zwiedzaniem terenów całej Kotliny Kłodzkiej – w tym najważniejszych punktów Parku Narodowego Gór Stołowych. Odkryjesz je wszystkie podczas jednodniowej wycieczki Kotliną Kłodzką, której program obejmuje m.in. Błędne Skały pełne tajemniczych, mrocznych przesmyków i labiryntów, Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie, czyli najdłuższą jaskinię w Śnieżniku, oraz Kaplicę Czaszek – jedną z trzech takich w całej Europie. Jednym z punktów wycieczki jest wizyta w XVII-wiecznej fortecy Kłodzka, twierdzy, której podziemia kryją imponującą sieć tuneli.
Cały region pełen jest zabytków, zamków i śladów historii. Pałace, zabytkowa architektura i muzea w otoczeniu górskich widoków możesz podziwiać przy okazji wycieczki do Kłodzka i okolic – w planie m.in. wizyta w Muzeum Papiernictwa w miejscowości Duszniki, zwiedzanie Twierdzy Kłodzkiej i spacer ulicami uzdrowiskowej Kudowy. Aktywnie, ciekawie i bez chwili na nudę!
Góry i miasteczka
Kłodzkie uzdrowiska przyciągają turystów i kuracjuszy, a górskie drogi spacerowiczów i wprawionych piechurów. Najczęściej wybieranym ośrodkiem w okolicy jest Kudowa-Zdrój, gdzie znajduje się Park Zdrojowy – taki z prawdziwego zdarzenia, zabytkowy, usytuowany w samym sercu miasta. Duszniki-Zdrój za to cieszą się uznaniem przez wyśmienite warunki do spacerowania, a także dzięki doskonałym trasom narciarstwa biegowego. W Kudowie działa Muzeum Zabawek i skansen, jest Ogród Muzyczny i Szlak Ginących Zawodów, dlatego również najmłodsi nie będą się tu nudzić. Bez względu na to, którą część Gór Stołowych chcesz odwiedzić, hotel znajdziesz z internetowa rezerwacja noclegów – zarezerwuj czas na urlop w jednym z najbardziej malowniczych regionów Dolnego Śląska!
Propozycje naszych partnerów
Wybierając się w Góry Stołowe szczególnie polecamy Ośrodek Wypoczynkowy Szczeliniec, który oferuje domki noclegowe w Karłowie. Na terenie ośrodka znajduje się 10 całorocznych 6-8 osobowych domków New typu Sudeckiego wybudowanych w 2018 roku oraz 10 całorocznych domków Retro typu Brda dla 4-6 osób. Na parterze znajduje się salon z wersalką oraz TV, kuchnia, łazienka, a na piętrze dwie dwuosobowe sypialnie. Całość stworzona została z myślą o wypoczynku rodzinnym. Proponujemy Państwu również 4 pokoje (2-5-osobowe) z łazienką, lodówką oraz TV.
Wszystkie domki wyposażone są w telewizor z dostępem do kanałów kablowych, lodówkę, czajnik, prysznic i szafę. W każdym z nich znajduje się również płyta kuchenna.
Codziennie rano na miejscu serwowane jest śniadanie kontynentalne lub wegetariańskie.
Ośrodek Wypoczynkowy Szczeliniec oferuje taras słoneczny. W okolicy panują doskonałe warunki do jazdy na nartach i na rowerze. W obiekcie znajduje się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego.
Ośrodek oferuje:
- bezpłatny parking
- bezpłatne WiFi
- restauracja
- bar
Park Zdrojowy w Kudowie-Zdroju oddalony jest od ośrodka o 12 km, a pijalnia wód mineralnych – o 11 km. Najbliższe lotnisko, Wrocław-Strachowice, położone jest w odległości 112 km.