Gdzie wybrać się na urlop w górach?

Niezwykłe miejsca na południu Polski

Dolina Chochołowska – najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach,
Dolina Chochołowska – najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach - Shutterstock

W Polskich górach można się zakochać. Na południu czekają widoki zapierające dech w piersi, a przy tym krajobrazy równie malownicze, co różnorodne. Planujesz urlop w górach? Z pewnością znajdziesz dla siebie idealny kierunek, bo atrakcji w tej części kraju nie brakuje. Zależnie od regionu, możesz zdecydować się na łagodne, przystępne ścieżki lub wysokogórskie wycieczki, skorzystać z tras narciarskich lub wspinaczkowych, wybrać się na rowerową przejażdżkę lub pieszą wędrówkę.

Południe Polski jest pełne ciekawych miejsc i trudno zdecydować, które z nich jest najlepsze. Czas w górach można spędzać aktywnie, lub zwyczajnie rozkoszując się i relaksując w otoczeniu górskiej przyrody, obie te aktywności można także połączyć – podpowiadamy jak to zrobić.


Nie tylko Zakopane

Zapora na Solinie
  Zapora na Solinie - Shutterstock

Tatry to zdecydowanie najpopularniejsze polskie góry. Każdego roku Zakopane przyciąga tłumy turystów, o Krupówkach słyszał chyba każdy, a Morskie Oko to jedna z najchętniej wybieranych lokalizacji i obowiązkowy punkt na mapie tatrzańskich terenów. Dla niektórych popularność Tatr może okazać się zaletą – nie trzeba martwić się o zaplecze noclegowe i gastronomiczne, bo te są tutaj potężnie rozwinięte. Jeśli jednak wolisz unikać tłumów, a urlop w Tatrach chcesz przeznaczyć na regenerację i zimowe sporty, koniecznie poznaj bliżej ofertę termalnych kąpielisk. Chochołowskie termy są niezwykłe i cieszą się uznaniem, ale wizyta będzie jeszcze przyjemniejsza, gdy zwieńczy dzień spędzony na narciarskim stoku. Obie te rzeczy połączysz np. dzięki zorganizowanej wycieczce – wygodnie dotrzesz do celu, by tam szusować po tatrzańskich stokach, a na koniec skorzystać z odprężającej kąpieli. Bardziej doświadczeni amatorzy górskich wędrówek mogą natomiast wybrać się w Wysokie Tatry – to bowiem najwyższe góry w Polsce, jedyne takie, gdzie panuje prawdziwie alpejski, surowy i wymagający, klimat.

A co, jeśli nie w Tatry? Równie dobrym – zarówno dla narciarzy, jak i spacerowiczów – rozwiązaniem będą Beskidy, które proponują odwiedzającym przepięknie położone trasy o bardzo różnym stopniu trudności, wspaniałe panoramy i nieco więcej swobody niż zatłoczone Tatry. Kojarzona z Adamem Małyszem Wisła zaprasza turystów do zwiedzania miejsc związanych z tradycją skoków narciarskich, a urokliwy Szczyrk słynie z komfortowych wyciągów i stoków. Interesującą lokalizacją jest Żywiec, czyli miasteczko położone pośród pasm Beskidu Małego, Śląskiego i Żywieckiego, mogące zachęcać dodatkowo bliskością jeziora. W sezonie letnim sporo się tu dzieje, można popływać żaglówką czy kajakiem, a w mieście odbywają się kulturalne przedsięwzięcia – warto jednak pamiętać o największej atrakcji, czyli naturze Beskidów, która niezmiennie zachwyca urlopowiczów.

Bieszczady czy Pieniny? A może Karkonosze?

Kolejną – dziś bardziej popularną – opcją są Bieszczady i Pieniny. Góry niegdyś uważane za zupełnie dzikie, obecnie mają do zaproponowania znacznie więcej, niż samotne wędrówki opustoszałymi szlakami.

Srebrna Góra, Fort Donjon
  Srebrna Góra, Fort Donjon - Shutterstock

Na szczęście Bieszczady wciąż zachowały nieco swojego pierwotnego charakteru i stanowią cel dla wszystkich, którzy marzą o odpoczynku z dala od miejskiego zgiełku. Choć główne turystyczne lokalizacje bywają oblegane, to w okolicy ukryte są prawdziwe perełki w postaci maleńkich, odludnych wiosek i niespotykanych w innych częściach kraju górskich dróg pośród zachwycających połonin. W Pieninach czeka za to szczególna atrakcja – rafting. Jeśli wybierzesz się na spływ Dunajcem, po drodze możesz liczyć na spektakularne widoki, zobaczysz szczyt Trzy Korony i Sokolnicę, oraz pienińską naturę w jej najpiękniejszym wydaniu.

Na uwagę zasługują również Karkonosze, czyli góry oferujące przeróżne możliwości – w regionie leżą niesamowite wodospady, nietypowe skałki, ukryte ścieżki. Karkonosze zwykle utożsamia się z Karpaczem, ale w rzeczywistości ciekawych miasteczek jest tu więcej, jest też kilka naprawdę interesujących zabytków czy muzeów, poza tym to świetna baza wypadowa dla osób mających ochotę wybrać się na krótką wycieczkę do Czech.

Góry dla każdego

Skoro Karkonosze, to oczywiście także pobliskie Góry Stołowe, czyli pasmo, które nikogo nie rozczaruje – szlaki tu mogą być bardzo łatwe lub nieco bardziej wymagające, punkt widokowy na Szczelińcu zapewnia ogrom wrażeń, a bliskość czeskiego Skalnego Miasta to dodatkowa zaleta tej lokalizacji. Niewątpliwie warto wspomnieć o uzdrowiskach, z których słyną Góry Stołowe – to tutaj znajdują się parki zdrojowe i źródła leczniczych wód. Piękno Gór Stołowych odkryjesz choćby podczas całodniowej wycieczki trekkingowej, gdy odwiedzisz m.in. Kudowę Zdrój czy kaplicę w Czermnej. Zamiast czekać na okazję, zarezerwuj nocleg w górach razem z internetową wyszukiwarką i znajdź swój sposób na doskonały urlop na południu Polski!

Znajdź nocleg z internetową rezerwacją noclegów i stwórz swoją własną mapę bieszczadzkich atrakcji!

Szczeliniec Wielki – najwyższy szczyt w Górach Stołowych,
Szczeliniec Wielki – najwyższy szczyt w Górach Stołowych,

Wypoczynek + zwiedzanie fas fa-walking green Dojazd wlasny la la-car purple

Propozycje naszych partnerów

Oferta noclegów w polskich górach

Wczasy z wyżywieniem w górach