Poznaj Gdańsk
Gdańsk to jedno z tych miast, których nie trzeba reklamować. Posiada tysiącletnią historię, a jego tożsamość kształtowała się na przestrzeni lat pod wpływem różnych kultur. To miasto portowe nad Zatoką Gdańską jest stolicą województwa pomorskiego oraz Kaszub. Jest to także światowa stolica bursztynu.
Położony jest w północnej części Polski nad Morzem Bałtyckim u ujścia Motławy do Wisły nad Zatoką Gdańską. Ma powierzchnię 261,96 km² oraz liczy około 480 tysięcy mieszkańców. To centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze północnej Polski. Posiada duży port handlowy.
Gdańsk stanowi jeden z najważniejszych zespołów zabytkowych w Polsce. Jest to miasto wolności. To tutaj powstała “Solidarność” i kształtowało się oblicze współczesnej Polski i Europy. Znajdują się tutaj piękne piaszczyste plaże oraz duże obszary leśne z licznymi wzniesieniami. W Gdańsku historia przeplata się z nowoczesnością, a nowoczesność z piękną przyrodą. Nie da się tutaj nudzić, koniecznie przekonaj się sam!
Co warto zobaczyć w Gdańsku?
Gdańsk może poszczycić się ciekawą historią, co przekłada się na występowanie tutaj licznych zabytków. Historyczne centrum miasta urzeka wspaniałą architekturą i wyjątkową atmosferą. Dzieli się ono na Stare i Główne Miasto, ale najczęściej określane jest mianem starówki. Główną trasą turystyczną jest Trakt Królewski. Zobaczyć tu można m.in Bramę Wyżynną i Złotą Bramę. Na ulicy Długiej zlokalizowane są piękne kamienice oraz liczne restauracje i kawiarnie. Usytuowany jest tutaj monumentalny Ratusz Głównego Miasta. Na Długim Targu można zobaczyć Dwór Artusa, a przed nim słynną fontannę Neptuna. Jeżeli jesteś fanem dobrej kuchni to warto zapoznać się z wycieczką kulinarną ze zwiedzaniem Starego Miasta.
Koniecznie trzeba wybrać się na spacer Długim Wybrzeżem, czyli nadwodnym deptakiem wzdłuż Motławy. Znajdują się tu liczne bramy wodne, w tym najbardziej znana Brama Żuraw. Jest to największy i najstarszy z zachowanych dźwigów portowych średniowiecznej Europy. Z kolei bramą Mariacką można przejść na ulicę Mariacką, która prowadzi do Bazyliki Mariackiej.
Gdańsk może poszczycić się wspaniałymi muzeami. Jest z czego wybierać. Warto zwiedzić Muzeum Bursztynu, mieszczące się w Wieży Więziennej przy Drodze Królewskiej. Ciekawym obiektem jest Dom Uphagena z z oryginalnym wyposażeniem z XVIII wieku. Obecnie działa tu Muzeum Wnętrz Mieszczańskich. W Gdańsku jest wiele galerii i teatrów. Jest też Filharmonia Bałtycka i Opera Bałtycka.
Wizytówką Gdańska jest Europejskie Centrum Solidarności. Jego celem jest upowszechnianie dziedzictwa Solidarności. W naszym portalu jest możliwość nabycia wycieczki po Centrum z przewodnikiem, podczas której zapoznasz się z historią komunizmu i wyzwolenia Polski. Po Gdańsku kursuje też autobus Hop-On Hop-Off. Z takim biletem masz możliwość zwiedzenia miasta we własnym tempie.
Gdzie szukać rozrywki?
Gdańsk tętni życiem przez cały rok. Jest to klimatyczne miasto z wieloma restauracjami i kawiarniami. Organizowane są tu liczne imprezy i festiwale, takie jak Festiwal Muzyczny czy Jarmark Świętego Dominika.
Miłośnicy aktywnego wypoczynku będą zadowoleni. Można bardziej lub mniej aktywnie spędzać czas na plażach. Te bardziej znane to plaża w Jelitkowie czy plaża na Stokach. Bardzo ciekawym miejscem jest też Wyspa Sobieszewska, gdzie można spotkać ponad 300 gatunków ptaków. Tutejsza plaża jest szeroka i piaszczysta. Plaża w Brzeźnie posiada historyczne molo. W naszym portalu znajdziesz także rejs po Motławie repliką zabytkowej łodzi albo wieczorną wycieczkę kajakową. W ten sposób poznasz miasto z innej perspektywy. Można też wybrać się na spacer po Parku Oliwskim, kryjącym wiele ciekawych miejsc.
Gdańsk to dobra baza wypadowa do zwiedzenia innych części Kaszub i nie tylko. Region ten charakteryzuje się różnorodnością krajobrazu i przyrody. Doskonałą propozycją jest jednodniowa wycieczka po Szwajcarii Kaszubskiej. Poznasz kulturę i historię Kaszub oraz zachwycisz się przepięknymi widokami. Ciekawym pomysłem jest też wycieczka do zamku w Malborku. Odkryjesz Krzyżacki Zamek i poznasz jego historię oraz dzieje Zakonu Krzyżackiego.
Rodziny z dziećmi też będą zadowoleni. Można wybrać się do Centrum Hewelianum lub Ośrodka Kultury Morskiej. Są to interaktywne miejsca, gdzie uczysz się poprzez zabawę. Europejskie Centrum Solidarności także posiada Wydział Zabaw. W Gdańsku jest diabelski młyn, czyli koło widokowe, gdzie jeden przejazd trwa 15 minut.
Dzieje Gdańska
Gdańsk to tysiącletnie miasto. Pierwsze informacje na jego temat pochodzą ze spisanego po łacinie w 999 roku Żywocie świętego Wojciecha. Około 975 r. nad rzeką Motławą z inicjatywy Mieszka I, wybudowano gród z portem. Osada rozwijała się jako ośrodek rolniczo - rybacko - rzemieślniczy. W 1236 r. z rąk księcia pomorskiego Świętopełka II Gdańsk otrzymał prawa miejskie. Przez wieki był na przemian pod panowaniem Polski i Niemiec.
Dzięki przywilejom z 1457 roku nadanym przez Kazimierza Jagiellończyka, Gdańsk intensywnie rozwijał się przez kolejne 300 lat. Jego złoty okres to XVII wiek. Miasto było jednym z największych i najbogatszych w Europie. Wtedy też wzniesiono wspaniałe budowle. Niestety w XVIII wieku w wyniku wojen szwedzkich nastąpił zastój gospodarczy. Po drugim rozbiorze Polski w 1793 r. Gdańsk trafił pod panowanie pruskie.
W latach 1807- 1814 Gdańsk w wyniku wojen napoleońskich stał się Wolnym Miastem. Kolejny raz miało to miejsce w latach 1920–1939. W czasie II wojny światowej miasto uległo znacznemu zniszczeniu, a po jej zakończeniu nastąpiła prawie całkowita wymiana ludności. Jego odbudowa przebiegła sprawnie, a rozbudowa stoczni przyczyniła się do szybkiego wzrostu liczby ludności. To właśnie tutaj w 1980 roku powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, jeden z głównych ośrodków opozycji przeciw rządowi Polski Ludowej i komunizmowi. Przemiany ustrojowe w Polsce pociągnęły za sobą daleko idące zmiany w innych krajach bloku wschodniego.
* Kliknij w przycisk i wybierz dostępne połączenia lotnicze i autokarowe